Třídění odpadu – 4. nápojové kartony

05.07.2015 14:20

Třídění odpadu – 4. nápojové kartony

V našem „miniseriálu“ o tříděných odpadech se dostáváme k obalům, které jsou určeny pro uchovávání tekutin, tedy k nápojovým kartonům. Ty jsou stále ještě obestřeny mnoha nejasnostmi, protože není tak úplně jasné, do jakého kontejneru na tříděný odpad vlastně patří. Ve skutečnosti je to ovšem velmi jednoduché, neboť místo nápojových kartónů je v oranžových nádobách na odpad. Samozřejmě si ale k tomuto materiálu řekneme o něco více.

Nápojové kartony a jejich recyklace

Nápojový karton letos slaví kulatých 100 let své existence, neboť byl vynalezen v roce 1915. O co se ale vlastně jedná? Jde o vícevrstvý obal (papír, polyetylen, hliník), přičemž vnitřní vrstvy chrání samotný produkt a jsou „odpovědny“ za tvar kartonu, vnější vrstva potom zamezuje navlhnutí a dalším poškozením kartonu. Jaké obaly ale konkrétně patří do oranžových kontejnerů a popelnic na tříděný odpad?

  • Co vyhazovat do oranžových nádob? Jedná se o krabice od džusů, mléka či vína, které jsou označeny kódem C/PAP 81 a 84. Stejně jako v případě plastových obalů je přitom nutné nápojové kartony před vyhozením sešlápnout, aby se ušetřilo místo.
  • Jaké obaly mezi nápojové kartony nepatří? Zejména jde o obaly od kávy a potravin. Ty sice na jednu stranu nápojové kartony připomínají, na stranu druhou se jedná o měkčí obaly, tedy spíše o sáčky, a nenaleznete na nich výše zmíněné značky. Vyhněte se rovněž vyhazování příliš znečištěných obalů.

Další zpracování nápojových kartonů

Po domácím vytřídění a vyhození do oranžového kontejneru či popelnice na odpad míří nápojové kartony na dotřídění a následně do papíren. Zde dochází k jejich dalšímu zpracování, a to především dvěma způsoby.

  • Rozvláknění. V průběhu tohoto procesu se oddělí jednotlivé vrstvy. Hliník a polyetylen jsou následně použity kupříkladu k výrobě palet, nicméně získáván jsou především celulózová vlákna. Z nich se vyrábí papír.
  • Speciální rozložení. Tento postup vede k rozdrcení nápojových kartonů v celku. Poté jsou z nich lisovány stavební desky, jež je možné využít při stavbách domů. Vyrábí se z nich ovšem i součásti domů, konkrétně podlahové krytiny či izolace.

Nezbývá než konstatovat, že třídění nápojových kartonů je rozhodně velmi důležité. Pokud jsou totiž vyhozeny do směsného odpadu, jejich „cesta“ tím končí, odnesete-li je naopak do nádob na tříděný odpad, je možné je využít k výrobě mnoha potřebných produktů.


Kontakt

AB-STORE s.r.o.
Havlíčkova 55/4
290 01  Poděbrady

Tel.:  +420 325 611 570
Fax.: +420 325 610 698

E-mail: 
Web: www.abstore.cz

Další sortiment


© 2019, AB-STORE s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑