Třídění odpadu – 3. sklo

07.06.2015 20:26

V naší sérii článků o tříděném odpadu jsme se zaměřili na plasty a také na papír, z nejčastěji používaných materiálů nám tedy již zbývají pouze skleněné výrobky, které tvoří necelých 10 % vyprodukovaného odpadu. Jejich třídění a následná recyklace je proto opět velmi důležitá. Platí to tím spíše, že právě sklo patří mezi dobře recyklovatelné materiály, a to třeba na rozdíl od plastů. Na to byste tedy měli pamatovat již při nákupech a dát přednost skleněným lahvím před „PETkami“!

Sklo patří do bílých a zelených kontejnerů na odpad

Stejně jako v případě ostatních recyklovatelných materiálů i sklo patří do kontejnerů na tříděný odpad, které jsou konkrétně bílé a zelné barvy. Proč hned dvě barevná provedení? Skleněné výrobky je totiž ještě před vyhozením nutné roztřídit na čiré sklo s označením GL 70 (bílá popelnice či kontejner) a barevné sklo s označením GL 71 nebo 72 (zelené popelnice či kontejner). Ne všude jsou ovšem obě tyto nádoby na tříděný odpad k dispozici a v takovém případě není roztřídění nezbytné.

  • Co patří do kontejnerů na sklo? Do bílých nádob je správné vyhazovat kupříkladu sklenice od kečupů či rozličných zavařenin, do zelených zase lahve od vína a dalších nápojů. Ovšem pozor! Mezi barevné sklo se počítá i tabulové sklo z oken a ze dveří. Ač se to na první pohled nemusí zdát, ve skutečnosti je totiž nazelenalé!
  • Čeho si při vyhazování vyvarovat? Bílé a zelené kontejnery na odpad rozhodně nejsou správným místem pro porcelán a keramiku, případně pro zrcadla, autosklo anebo drátěné, metalické či zakuřované sklo. Nepatří sem přitom ani uzávěry z lahví a sklenic, jež byly vyrobeny z jiných materiálů. A samozřejmě určitě nevyhazujte zálohované skleněné lahve, které patří zpět do obchodu.

Sklo je možné recyklovat nesčetněkrát!

Sklo putuje z nádob na odpad k dotřídění, neboť pro jeho další uplatnění je nutné, aby se do tavící pece nedostaly nečistoty. Po tomto procesu se jak bílé, tak barevné sklo dostává do skláren, kde je rozdrceno a následně použito do směsi na výrobu skla nového, tedy např. na lahve, ale také skleněná vlákna. V České republice je přitom poměr nového skla a střepů cca 50 %. Sluší se dodat, jak už jsme ostatně zmínili na začátku našeho povídání, že tento materiál je velice dobře recyklovatelný, lze jej tedy díky specifickým vlastnostem využívat prakticky neustále!


Kontakt

AB-STORE s.r.o.
Havlíčkova 55/4
290 01  Poděbrady

Tel.:  +420 325 611 570
Fax.: +420 325 610 698

E-mail: 
Web: www.abstore.cz

Další sortiment


© 2019, AB-STORE s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑