Třídění odpadu – 2. papír

01.05.2015 14:47

Papír je stejně jako plast materiálem, který lze recyklovat, proto je vhodné si pro něj doma či na pracovišti vyčlenit samostatný odpadkový koš na odpad. Ten je následně nutné vynést do modrého kontejneru. Odtud je papír svezen na místo, kde je dotříděn a poté znovu využit. Jaké druhy papíru je ale možné třídit, a jaké nikoli? A k čemu je možné tento materiál opětovně využít? Pokud vás zajímají odpovědi na tyto otázky, na následujících řádcích naleznete odpovědi.

Co patří do modrého kontejneru na tříděný odpad?

Každá tuna recyklovaného papíru ušetří zhruba 17 stromů, přičemž proces recyklace je zároveň šetrnější i vzhledem ke spotřebě energie a vody. Mohlo by se sice zdát, že právě třídění papíru je poměrně jednoduché, přesto je nutné vědět, co do modrých kontejnerů na tříděný odpad patří, a co tam naopak nemá co dělat.

  • Papír, který patří do modrého kontejneru na odpad. Jedná se o výrobky s označením PAP 20 (vlnitá lepenka), PAP 21 (hladká lepenka) a PAP 22–39 (papír). Konkrétně jde o noviny a časopisy, sešity, kancelářský papír, reklamní letáky, knihy (ovšem bez vazby!) a pochopitelně i nejrůznější obaly z tohoto materiálu. Platí, že rozměrnější výrobky je před vyhozením vhodné nejprve rozložit, což se týká zejména větších kartonových krabic.

                                 Popelnice na papír

  • S čím do modrého kontejneru nechodit? Především s mastným, uhlovým, voskovým, případně jinak znečištěným papírem. Pochopitelně byste sem neměli vyhazovat ani použité papírové kapesníky, dětské pleny, vložky a jiné hygienické potřeby. Dále jde o obaly vyrobené ze směsi papíru a jiného materiálu (C/*). Navíc si je třeba uvědomit, že papír lze recyklovat maximálně sedmkrát. Proto již např. nelze znovu využít papírové výrobky, jež už tímto procesem opakovaně prošly, tedy třeba obaly od vajíček či ruličky od toaletního papíru.

Samotný proces recyklace papíru

Papír je nejprve svezen na dotřiďovací linku, kde je dotříděn a případně jsou vybrány materiály, které sem nepatří. V dalším kroku je lisován do balíků, které poté zamíří do papíren. Zde se papír nejprve namočí, na rozvlákňovači se rozčlení na vlákna a dochází k dalšímu zbavování nečistot. Posledním krokem je výroba nových papírových produktů. Jakých? Z recyklovaného papíru kupříkladu opět vznikají noviny, časopisy, sešity, krabice anebo obaly na vajíčka či toaletní papír…


Kontakt

AB-STORE s.r.o.
Havlíčkova 55/4
290 01  Poděbrady

Tel.:  +420 325 611 570
Fax.: +420 325 610 698

E-mail: 
Web: www.abstore.cz

Další sortiment


© 2019, AB-STORE s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑