Třídění odpadu – 1. plastové obaly a další plasty

01.04.2015 19:07

Plasty patří mezi materiály, které jsou člověkem hojně využívány. V tom ale spočívá problém, neboť jsou vyráběny zejména z ropy a ropných derivátů. Proto je nutné jejich užívání omezit, anebo je alespoň recyklovat, protože mají velmi dlouhou dobu rozkladu a jsou zátěží pro životní prostředí. Plasty, které lze třídit (viz níže), tedy patří do odpadkových košů a nádob na tříděný odpad. Povězme si však o jejich recyklaci něco více.

Jak správně třídit plasty?

Plastové výrobky je nutné vyhazovat do žlutých kontejnerů, popelnic a košů. Otázkou ale zůstává, co do nich skutečně patří, a co sem naopak házet nelze. Navíc v této oblasti není vše tak zřejmé, jak by se snad zpočátku mohlo zdát.

  • Jaké plasty patří do žlutých kontejnerů? Vyhazovat sem můžete fólie, plastové tašky a sáčky, kelímky, PET láhve (lze na nich nechat víčko i etiketu), polystyren (ovšem na menší kusy), neznečištěný stavební odpad a obecně obaly a výrobky s recyklačním symbolem a kódem PET, HDPE, LDPE, PP, PS, 1, 2, 4, 5, 6. Zbytky potravin přitom nijak nevadí, takže plastové obaly od jídla do žlutých kontejnerů patří.
  • Co do žlutých kontejnerů naopak nepatří? V žádném případě sem nevyhazujte znečištěné plastové obaly od barev, žíravin a dalších nebezpečných látek, dále molitan, novodurové trubky, obaly od léčiv, gumové výrobky, pneumatiky či textil z umělých vláken. Zároveň platí, že PVC (kód 3) obsahuje chlór a patří na sběrný dvůr, nápojové kartony jsou zase vyrobeny z několika vrstev a jejich místo je v oranžovém kontejneru.

Tip: PET lahve je před vyhozením pochopitelně nutné sešlápnout, protože tak budete šetřit místo v nádobách na tříděný odpad. Pokud jich ovšem potřebujete pravidelně vyhazovat větší množství, pořiďte si lis na PET lahve, který vám značně usnadní práci.

Co se dále děje s plasty při a po recyklaci?

Plasty odnesete do správného kontejneru na tříděný odpad a následně jej odvezou popeláři. To ví každý. Co se ale s tímto odpadem děje dále? Nejprve se dostává na dotřiďovací linku, na které, jak sám název napovídá, dochází k jeho dotřídění. Následně je odvezen k opětovnému zpracování. A co se z recyklovaných plastů vlastně vyrábí?

Možná vás to překvapí, ale jedno z hlavních uplatnění je v oděvním průmyslu! Např. vlákna z PET lahví slouží jako termoizolace v bundách, fleecových mikinách, případně ve spacácích. Plasty jsou rovněž využívány při výrobě stavebních či zahradních prvků (např. zahradního nábytku) a některé jsou opětovně použity ke stejným účelům (PET lahve, fólie, sáčky či tašky). Podtrženo, sečteno, třídit plasty má rozhodně smysl.


Kontakt

AB-STORE s.r.o.
Havlíčkova 55/4
290 01  Poděbrady

Tel.:  +420 325 611 570
Fax.: +420 325 610 698

E-mail: 
Web: www.abstore.cz

Další sortiment


© 2019, AB-STORE s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑