Správné třídění odpadu jako základ jeho recyklace

21.01.2015 22:29

Třídění odpadu je v současné době velmi důležité, neboť lidí na planetě Zemi neustále přibývá a jejich nároky rostou. Recyklace již jednou použitých materiálů je tedy více než potřeba, protože např. na území České republiky aktuálně vyprodukuje každý člověk přes 300 kg komunálního odpadu ročně, z nichž kolem 40 kg končí v barevných kontejnerech. Na našem území se ovšem třídění věnuje již přes 70 % lidí, čímž se v rámci Evropy rozhodně neztratíme. Právě naopak!

Cesta směsného a tříděného odpadu

Možná se to nezdá, ale cesta jednotlivých druhů odpadů je poměrně dlouhá a komplikovaná. Z domácností putují do popelnic či kontejnerů na tříděný odpad, odkud jsou odvezeny příslušnou firmou. Zatímco směsný neboli zbytkový odpad svou pouť končí ve spalovnách či na skládkách, kde ovšem může být využit k výrobě tepla anebo elektrické energie, tříděný odpad míří na třídící linku, na které dochází k jeho dotřídění. Odtud následně putuje k dalšímu zpracování.

Barevné rozlišení popelnic a kontejnerů na tříděný odpad aneb jak správně třídit odpad a co kam patří?

Ačkoli jsme o třídění odpadu již psali a věříme, že v současné době je již tato činnost v obecném povědomí, není od věcí se podívat o něco podrobněji, které materiály patří a nepatří do jednotlivých barevných kontejnerů či popelnic a jak tedy vlastně třídit odpad, co kam patří?

  • Zelené popelnice a kontejnery jsou určeny pro plasty s recyklačním symbolem a kódem PET, HDPE, LDPE, PP, PS, 1, 2, 4, 5, 6. Nepatří sem naopak znečištěné obaly a obaly od nebezpečných látek, ani novodurové trubky, textil z umělých vláken, nádobky od léčiv, molitan, linolea, guma, pneumatiky, nápojové kartony či PVC.
  • Modré nádoby na odpad jsou vyhrazeny pro papír, konkrétně pro výrobky se symbolem a kódem PAP 20–39. Jde o staré tiskoviny, reklamní letáky, kancelářský papír, sešity apod. Nevhazujte sem naopak uhlový, voskový, mastný a jinak znečištěný papír, ani použité dětské pleny, papírové kapesníky, mokré či vlhké papírové utěrky, vložky a jiné hygienické potřeby.
  • Nezálohované skleněné výrobky je nutné vyhazovat s přihlédnutím k jejich barvě. Zatímco do bílých nádob patří čiré sklo (GL 70), do zelených vhazujte sklo barevné (GL 71 a 72). Ovšem pozor! Okenní tabulky jsou barevným sklem a do nádob na sklo navíc vůbec nepatří keramika, porcelán, autosklo, zrcadla, metalické, zakuřované ani drátěné sklo.
  • Samostatnou kapitolu představují tzv. kombinované obaly, jež jsou vyráběny ze směsi papíru a dalšího materiálu (označení C/*). Ty sice většinou vyhazujeme do směsného odpadu, nicméně nápojové kartony s označením C/PAP 81 nebo 84 patří do oranžové nádoby.
  • Ačkoli v mnoha obcích jsou k dispozici pouze výše zmíněné kontejnery a popelnice na tříděný odpad, někde lze nalézt i další. Bioodpad lze sice použít do kompostu, někde jej ovšem můžete také vyhodit do hnědé popelnice. Setkat se ovšem lze i s červenými nádobami na elektroodpad a baterie, ani to však ještě nemusí být všechno.

Kontakt

AB-STORE s.r.o.
Havlíčkova 55/4
290 01  Poděbrady

Tel.:  +420 325 611 570
Fax.: +420 325 610 698

E-mail: 
Web: www.abstore.cz

Další sortiment


© 2019, AB-STORE s.r.o. – všechna práva vyhrazena

Prohlášení o přístupnosti | Podmínky užití | Ochrana osobních údajů | Mapa stránek

Webové stránky vytvořila eBRÁNA s.r.o. | Vytvořeno na WebArchitect | SEO a internetový marketing

Nahoru ↑